Bubla - želva nádherná

Co želva potřebuje

Akvárium

Chovatelství želv spadá do oblasti teraristiky, ale v případě naší vodní želvy budeme mluvit spíše o akváriu než teráriu. I když většina chovaných druhů želv spadá do skupiny, která vyžaduje kombinaci vodního i suchozemského prostředí, nebo pouze suchozemského, želva nádherná patří do skupiny vyžadující výhradně vodní prostředí. Slovo akvárium vzniklo na základě latinského slova aqua (voda). Pamatujte, že při vybavování akvária byste měli brát v úvahu hlavně požadavky zvířete a ne své vlastní potřeby, například přeplácat akvárium zbytečnými dekorativními předměty, které se vám hodí pro výzdobu vašeho obýváku, ale pro želvu mohou být naprosto zbytečné. Proto se spíše zaměřte na jednodušší uspořádání akvária, které bývá pak i lépe čistitelné.

akvárium pro želvu nádhernou

Vodní želvy jsou často aktivními plavci. Potřebují co nejvíce volného prostoru pro plavání. Proto se nemusíte bát dát želvě do akvária hodně vody.

Jak velké má být akvárium? K tomu je důležité vědět, jak je velký váš chovanec. Pro zjištění jeho rozměrů se měří délka a šířka krunýře. Délku zvířete pak vynásobte pěti a jeho šířku třemi. Výsledky udávají minimální délku a šířku akvária. Pokud chcete kupovat mládě, berte v potaz, že zajisté rychle poroste a nebojte se koupit trochu větší akvárium. Mláděti to neuškodí a vy nebudete muset za pár měsíců kupovat nové a větší akvárium, protože vaše želva už v tom starém nebude mít dostatek místa pro pohyb. Nezapomeňte však, že volný prostor pro plavání se po přidání kamenů zmenší.
I s tímto faktem je při volbě velikosti akvária nutné počítat! Nebo v případě, že chcete chovat dvě želvy, je také nutné pořídit větší akvárium. V tomto případě ke zjištěným rozměrům podle větší želvy přidejte ještě 30%.

Potrava

krmení želvy nádherné

Živočišná potrava pro vodní želvy

Vodní želvy jsou všežravci, přijímají tedy jak živočišnou, tak rostlinnou stravu. Zpravidla ale upřednostňují masitou stravu. Želvu můžete krmit naškrábaným libovým hovězím masem, avšak nikoli vepřovým, které je moc tučné. Vhodné ke krmení jsou i malé akvarijní ryby nebo proužky filé ze sladkovodních ryb. Velmi výživným základním krmivem je sušená strava určená pro kočky. Je cenově dostupná a obsahuje vápník, vitámíny a maso z ryb - přesně to, co potřebuje vodní želva. Kromě toho nabízí obchody se zvířaty speciální krmiva pro vodní želvy. Podávané krmivo by mělo obsahovat dostatek vápníku, vitamínů a stopových prvků. Vodním želvám se jídlo vždy podává ve vodě.

Základní stravovací plán

Rostlinné krmivo: měkké byliny, saláty, jako doplněk ovoce, kuličky zeleného hrášku.

Živočišné krmivo: sušené krmivo pro kočky, libové hovězí maso, sladkovodní ryby nakrájené na nudličky.

Doplňky: jedenkrát týdně práškovou směs vitamínů a minerálů nebo vitamínové kapky (vždy podle psaného návodu nebo pokynů odborníka!).

Pozor na přejídání!

Neexistují bohužel všeobecná pravidla o množství potravy. Zdravé želvy často jedí více, než je pro ně zdravé a přibývají na váze. Při krmení musíte zvíře pozorovat a sami odhadnout, kdy je vhodné krmení ukončit. Pravidelně želvu važte, abyste mohli sledovat přírustek váhy, který se v průběhu prvních čtyřech až šesti letech snižuje. Pokud je želva tlustá a záhyby na kůži se při zatahování noh do krunýře vyboulí, omezte množství potravy.

Zpět nahoru

© 2006 Lucík